fbpx

400 TL ve üzeri siparişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!

Uganda Bundibugyo Nitelikli Yöresel Çikolata Shots 150 Gr.

160,00 

SINGLE ORIGIN NİTELİKLİ UGANDA BUNDIBUGYO ÇİKOLATA

Quantity

Güvenli Ödeme

Açıklama

SINGLE ORIGIN NİTELİKLİ UGANDA BUNDIBUGYO KAKAO ÇEKİRDEKLERİNDEN ÜRETİLEN ÇİKOLATA. %53 KAKAO, %47 ŞEKER İÇERİR.
ÇİKOLATA TADIM NOTLARI: TATLI YOĞURT, KREMAMSI, FINDIKSI

Kakao, Uganda’ya yaklaşık 100 yıl önce İngiliz sömürgeci döneminde getirilmiştir. 1960’larda üretim zirveye çıktı fakat 70-80’lerdeki finansal zorluklar sektörde olumsuz bir etki yarattı. Sonra kakao yeniden yükselişe geçti. Günümüzde binlerce yerel üretici için önemli bir gelir kaynağı haline gelmiş bulunuyor. Uganda’da kakaonun en çok yetiştirildiği bölge Bundibugyo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin batı sınırında bulunuyor. Lamia nehri boyunca Kongo sınırı ile Rwenzori Dağları’nın kuzey bölgeleri arasında yer almakta Bundibugyo. 15-20 yıl önce hükümet desteğiyle, buraya Forastero ve Trinitario ağaçları dikilmiştir.

ESCO HAKKINDA :

Bu kakao yerel bir ihracatçı olan Esco Uganda’dan tedarik edildi.

Esco, yöredeki 12.000 organik ve UTZ sertifikalı üreticiden doğrudan kakao alır. 36 farklı noktada satın alım merkezi mevcuttur. Buna ek olarak Esco’nun kendi çiftliği ve biri Bundibugyo diğeri Bumati’de olmak üzere 2 adet işleme tesisi bulunur.

Üreticiler sürdürülebilir tarım yöntemlerini uygulamaya teşvik edilir. Örtü bitkisi veya malçlamayla yabancı ot çıkışnın önüne geçmel, toprak nemini korumak gibi… Genellikle toprak verimini arttırmak için baklagiller yetiştirilir. Eğitim ve sürekli iletişimde olmakla hem ürün kalitesi hem de üreticinin yaşam kalitesi iyileştirilir.

Esco son 8 yıldır Hoima, Kibaale ve Mayuge Bölgeleri’nde de tohum dağıtımı, fidanlık yönetimi ve eğitimler yaparak kakao üreticiliğine teşvik ediyor.

Üretici eğitimleri, sahada ve satın alım merkezlerinde yaratılan istihdama ek olarak Bundibugyo’da ve çevre kasabalarda tek olan bir kütüphane inşa ettiler.

BU KAKAO HAKKINDA :

Yığınlar halinde muz yapraklarında fermente edilmiş, 6-10 gün güneşte kurutulmuştur. Nem oranı %8’in altına düşürülür. İklim şartlarına göre gerekirse mekanik kurutucuya başvurulur. Tadımda bisküvi, tütünsü, fındıksı, kremamsı notalar ve güçlü odunsu bir bitiş sunar.

Bölge Bundibugyo, Uganda
Çiftlik sahibi Yöredeki 12.000 yerel üretici
Hasat periyodu Ekim-Mart (ana hasat), Mayıs-Eylül
Hasat yılı 2020
Çeşit Forastero
Hasat sonrası işlemler Yığınlar halinde muz yapraklarında fermente edilmiş, 6-10 gün güneşte kurutulmuştur.
Tadım notaları Tütünsü, fındıksı, kremamsı

Ek bilgi

GRAMAJ

150