fbpx

500 TL ve üzeri siparişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!

Peru San Martin Nitelikli Yöresel Çikolata Shots 150 Gr.

170,00 

SINGLE ORIGIN NİTELİKLİ PERU SAN MARTIN ÇİKOLATA

Quantity

Güvenli Ödeme

Açıklama

SINGLE ORIGIN NİTELİKLİ PERU SAN MARTIN KAKAO ÇEKİRDEKLERİNDEN ÜRETİLEN ÇİKOLATA. %74 KAKAO, %26 ŞEKER İÇERİR.
ÇİKOLATA TADIM NOTLARI: NANE, YEŞİL ÇAY, BERGAMOT

Dünya genelinde birçok kakao varyetesinin kökeni, Amazon yağmur ormanlarının bulunduğu Peru’ya dayanmaktadır. Bu nedenle, Peru geniş bir nota yelpazesi sunabilecek kakao çeşitleri yetiştirmek için uygun bir yerdir.

Peru’da kakao, Amazonas, San Martín ve Ucayali bölgelerinde, ayrıca Cajamarca, Huánuco, Junín, Ayacucho, Cusco ve kuzeyde Tumbes ve Piura bölgelerinde yetiştirilir. İnkalar, Orta Amerika’daki Mayalar gibi kakao üretimi yapmasa da, kakao dinsel ve kültürel açıdan önemlidir. Günümüzde, Peru’da kullanılan genetik çeşitler klonlama veya çaprazlama sonucu ortaya çıkmıştır, ancak yine de Piura Blanco ve Chuncho gibi yerel çeşitler mevcuttur.

Bu kakao çekirdekleri, San Martín Bölgesi’ndeki üreticiler tarafından yetiştirilen yerel Peru çeşitlerinden oluşmaktadır. Peru kakao çekirdekleri genellikle meyvemsi ve çiçeksi notalar sunar, bazen de vejetal, otsu, tütünsü ve odunsu notalar bulunabilir. Bu kakao çekirdekleri, hindistan cevizi notalarının baskın olduğu ve çikolatamsı bir profil sunan bir çeşittir.

Bölge Tocache, Bambamarca, San Martín Bölgesi
Çiftlik sahibi San Martín Bölgesi’ndeki yerel üreticiler
Hasat periyodu Nisan-Ağustos (ana hasat), Ekim-Kasım
Hasat yılı 2021
Çeşit Yerel Peru çeşitleri
Tadım notaları Kakao, sarı meyveler, baharatımsı

Ek bilgi

GRAMAJ

150