Açıklama

Meksika Decaf HB EP

ORTA KAVRULMUŞ YÖRESEL KAHVE

KAHVE ÇEKİRDEKLERİMİZİN TÜMÜ SERTİFİKALIDIR VE TAZELİĞİNİ KORUMASI AÇISINDAN TÜMÜ HAFTALIK OLARAK KAVRULMAKTADIR.

Tüm kahvelerimizi city (orta) kavurma yapmaktayız. Ancak kahvenizi daha farklı bir kavurma seçeneği ile istiyorsanız lütfen bizim ile iletişime geçiniz.

**Kahvenin tat ve yağ asitlerinin bozulup karbonize olması sonucu kanserojen tepkime göstermemesi için ve orta kavurma tipinde kahvenin tat, aroma ve asiditesinin dengeli olmasından dolayı orta kavurmayı tercih etmekteyiz.

Etiket üzerinde bulunan üretim tarihi kahve çekirdeklerimizin kavrulma tarihidir.

Tavsiye edilen son tüketim tarihi üretim tarihinden itibaren 24 aydır ancak kahve çekirdeklerimizin özelliklerini kaybetmemesi adına tavsiye edilen tüketim süresi 1 aydır.

Meksika‘nın en yüksek dağlarından çıkan, doğal kaynak suları kullanılarak “Swiss Water” yöntemiyle kafeinsizleştirilir. Herhangi bir kimyasal işlemden geçmez. Swiss Water yöntemi aslında sadece osmoz ve çözünürlükten faydalanarak yapılan tamamen doğal bir yöntemdir. Ayrıca bir kimyasal katkısı ya da gereğinden fazla kavrulması gibi, içeriğine ve aromasına zarar verilen yöntemler ile herhangi bir ilgisi yoktur. Yeşil kahve çekirdekleri kafeini çıkarılması için suya batırılır. Dağ suyu, kafeinin çıkarılması sırasında kahvenin orijinal tatlarını korur. Elde edilen kahvenin yapılan analizler sonucunda %99.9 oranında kafeinsiz olduğu ortaya çıkmaktadır. Kahvemiz, piyasada bulunan birçok kafeinsiz kahvenin aksine kalitesiz “robusta” türü çekirdeklerden değil, “arabica” türüdür.

Çekirdek Türü: Arabica

Tadım Notları: Sütlü çikolata, dengeli, pürüssüz ve tatlı

Yetiştiği İrtifa: 1300 m

Çekirdek boyutu: 17

İşlem: Swiss Water

Asidite: Dengeli

Gövde: Orta

İçim – Sertlik: Orta

Bölge: Altura, Chipas

Ek bilgi

GRAMAJ

1000, 250, 500

ÖĞÜTME DERECESİ

French Press, Chemex, Metal Filtre, Kağıt Filtre, Aeropress, Moka Pot, v60, Espresso, Soğuk Demleme, Syphon, Çekirdek