fbpx

500 TL ve üzeri siparişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!

Gana Kuapa Kokoo Nitelikli Yöresel Çikolata Bar 100 Gr.

130,00 

SINGLE ORIGIN NİTELİKLİ GANA KUAPA KOKOO COOPERATIVE ÇİKOLATA

Quantity

Güvenli Ödeme

Açıklama

SINGLE ORIGIN NİTELİKLİ GANA KUAPA KOKOO COOPERATIVE KAKAO ÇEKİRDEKLERİNDEN ÜRETİLEN ÇİKOLATA. %80 KAKAO, %20 ŞEKER İÇERİR.
ÇİKOLATA TADIM NOTLARI: TATLI AHŞAP, BAHARATSI, GÜL
Gana’dan gelen Kuapa Kokoo Kooperatifi’nin kakao çekirdekleri, kahve, kavrulmuş fındık ve odunsu notalara sahip zengin bir çikolata profili sunar. Gana, dünyanın ikinci büyük kakao ihracatçısıdır ve kakao ülkenin ana tarımsal ihracat ürünüdür. Ülkenin ormanlık alanlarında üretilen kakao, Kuapa Kokoo tarafından pazarlanmaktadır. Bu kooperatif, 1993 yılında kakao üreticileri tarafından kurulmuş ve şu anda yaklaşık 100.000 kişiye üye olmuştur. Üyelerin %32’si kadınlardan oluşmaktadır. Üyeler çoğunlukla kakao gelirleriyle yaşayan küçük çaplı yerel üreticilerdir. Kakao üretim köyleri genellikle merkezden uzakta ve sağlık hizmetleri, temiz su ve elektrik erişimi olmayan bölgelerdedir. Kuapa Kokoo, 1995 yılında Fairtrade sertifikasına sahip oldu ve bu sayede üreticiler daha iyi bir gelir elde etmekte ve eğitim, sağlık ve toplumsal yapılaşma gibi alanlarda değerlendirilmektedir.

HASAT SONRASI İŞLEMLER:

Kakao çekirdekleri hasat sonrası ayrılıp, plantasyonda yığın haline getirilip, muz yaprakları üzerinde 5-8 gün boyunca fermente ediliyor. Kerevetlerde, bambu matlar üzerinde kurutuluyor. Kurutma sırasında sıkça çevriliyor, karıştırılıyor.

Bölge Ashanti, Brong-Ahafo
Çiftlik Kokoo Kooperatifi
Çiftlik sahibi Yüzde 32’si kadın üreticilerden oluşan 100.000 kooperatif üyesi, çoğunlukla yerel üreticiler
Hasat periyodu Eylül-Mart (ana hasat), Mayıs-Ağustos
Hasat yılı 2019
Çeşit Amelonado
Hasat sonrası işlemler 5-8 gün boyunca yığın halinde muz yaprakları üzerinde fermente edilmiş, bamboo matlar üzerinde kurutulmuştur.
Tadım notaları Fındık, fıstıksı, kakao, kahve