fbpx

400 TL ve üzeri siparişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!

Ethiopia Guji Wolichu Wachu

250,00 

Ethiopia Guji Wolichu Wachu, ahududu, narenciye, çiçek notaları, yıkanmış

Quantity

Güvenli Ödeme

Açıklama

Ethiopia Guji Wolichu Wachu

ORTA KAVRULMUŞ YÖRESEL KAHVE

KAHVE ÇEKİRDEKLERİMİZİN TÜMÜ SERTİFİKALIDIR VE TAZELİĞİNİ KORUMASI AÇISINDAN TÜMÜ HAFTALIK OLARAK KAVRULMAKTADIR.

Tüm kahvelerimizi city (orta) kavurma yapmaktayız. Ancak kahvenizi daha farklı bir kavurma seçeneği ile istiyorsanız lütfen bizim ile iletişime geçiniz.

**Kahvenin tat ve yağ asitlerinin bozulup karbonize olması sonucu kanserojen tepkime göstermemesi için ve orta kavurma tipinde kahvenin tat, aroma ve asiditesinin dengeli olmasından dolayı orta kavurmayı tercih etmekteyiz.

Etiket üzerinde bulunan üretim tarihi kahve çekirdeklerimizin kavrulma tarihidir.

Tavsiye edilen son tüketim tarihi üretim tarihinden itibaren 24 aydır ancak kahve çekirdeklerimizin özelliklerini kaybetmemesi adına tavsiye edilen tüketim süresi 1 aydır.

Wolichu Wachu, Guji’nin Uraga bölgesinde Haro Wachu idaresinde bağlı bulunan bir yıkama istasyonudur. Uraga, Guji‘nin yeni kahve üretilen bölgelerinden biridir, bu bölge daha önce kahve üretimi için çok soğuk olduğu için sadece son 10 yıldır burada üretim sağlanmaktadır. Bölgedeki rakım, zirvede 2100 ile 2350 metre arasında değişmektedir. Bu yıkama istasyonu, Güney Etiyopya çevresinde başka yıkama istasyonları da bulunan Haileslassie Ambaye‘ye aittir. Yıkama istasyonu, bölgedeki küçük üreticilerden kahve kirazlarını satın alır ve bu üreticiler genellikle yerel orman içinde 0,5 ila 3 hektarlık araziye sahip organik gübreyle üretim yapan küçük çiftçilerdir. Bölgede farklı kahve türlerinde üretim sağlanmaktadır, bazı türler doğal yollarla adapte olmuş türlerdir ve diğer tür seçimleri ise Jimma Tarımsal Araştırma Merkezi tarafından sağlanmaktadır. Wolichu Wachu yıkama istasyonuna teslim edilen kahveler ayıklanır, su altında fermente edilir, yıkanır ve 24 saat boyunca yükseltilmiş seralarda kurumaya bırakılır. Bu tesisteki ekip, kahve kirazların kalitesi konusunda çok seçici davranmaktadır, yalnızca en olgun kahve kirazlarının satın alındığından emin olmakta ve kurutma işlemi aşamasında ise çok yavaş bir süreç izlemektedir.

Çekirdek Türü: Arabica

                                                                                Varyete: Bourbon

Tadım Notları: Ahududu, narenciye, çiçek notaları

Yetiştiği İrtifa: 2100-2350 m.

İşlem: Yıkanmış

İçim – Sertlik: Dengeli

                                                                  Üretici: Bölgedeki küçük üreticiler

Bölge: Uraga, Guji

                                                                               Hasat: 2020/2021

Ek bilgi

GRAMAJ

250, 500, 1000

ÖĞÜTME DERECESİ

Aeropress, Çekirdek, Chemex, Espresso, French Press, Kağıt Filtre, Metal Filtre, Moka Pot, Soğuk Demleme, Syphon, v60