Açıklama

Costa Rica La Pastora Tarrazu SHB EP

ORTA KAVRULMUŞ YÖRESEL KAHVE

KAHVE ÇEKİRDEKLERİMİZİN TÜMÜ SERTİFİKALIDIR VE TAZELİĞİNİ KORUMASI AÇISINDAN TÜMÜ HAFTALIK OLARAK KAVRULMAKTADIR.

Tüm kahvelerimizi city (orta) kavurma yapmaktayız. Ancak kahvenizi daha farklı bir kavurma seçeneği ile istiyorsanız lütfen bizim ile iletişime geçiniz.

**Kahvenin tat ve yağ asitlerinin bozulup karbonize olması sonucu kanserojen tepkime göstermemesi için ve orta kavurma tipinde kahvenin tat, aroma ve asiditesinin dengeli olmasından dolayı orta kavurmayı tercih etmekteyiz.

Etiket üzerinde bulunan üretim tarihi kahve çekirdeklerimizin kavrulma tarihidir.

Tavsiye edilen son tüketim tarihi üretim tarihinden itibaren 24 aydır ancak kahve çekirdeklerimizin özelliklerini kaybetmemesi adına tavsiye edilen tüketim süresi 1 aydır.

Los Santos bölgesinde Tarrazu dağının yamaç ve eteklerinde yetişen bu kahve efsaneleşmiş Coopetarrazu kooperatifi tarafından işlenip dünyaya yayılmaktadır. 1960 yılında 228 çiftçi tarafından kurulan kooperatif zaman içinde bölgedeki en büyük kooperatif haline geldi. Kooperatif, sürdürülebilir ekoloji ve tarım politikaları gereği üyelerine ücretsiz toprak analizi ve organik gübre üretimi için büyük yatırımlar yapıyor. Bu kahve, SHB yani Strictly High Bean (Kesinlikle Yüksek Rakımda Yetişmiş Kahve) ve EP yani European Preparation (Avrupa için hazırlanmış, avrupa standardı kalite kontrol ile seçilmiş kahve çekirdekleri) kalite özelliklerine sahiptir. Bu da %100 15 elek üzeri kahve çekirdekleri ve 300 gramda maksimum 8 tane defekt (sorunlu çekirdek) olmasına izin verilmesi anlamına gelir. Bölge yakınındaki Pirris nehri yaylalara su sağlayarak kahve üretimi için su bakımından oldukça avantaj sağlamaktadır. Kahve üretiminin yapıldığı dağlar Panama ve Costa Rica‘ dan geçen Talamanca Sierra‘ nın bir parçasıdır. Son derece pürüzsüz ve tatlı bitişi, aromasal zenginliği ile sizi mest edecek bir kahvedir.

Çekirdek Türü: Caturra, Catuai

Tadım Notları: Yoğun çikolata, bal-badem, kompleks, malik asit profil asit

Yetiştiği İrtifa: 1600 – 1800 m

Çekirdek boyutu: 17

İşlem: Yıkanmış, güneşte kurutulmuş

Asidite: Yüksek asidite, kompleks, pürüzsüz ve temiz bitiş

Gövde: Dolgun

İçim – Sertlik: Orta

Bölge: Tarrazu

Ek bilgi

GRAMAJ

1000, 250, 500

ÖĞÜTME DERECESİ

French Press, Chemex, Metal Filtre, Kağıt Filtre, Aeropress, Moka Pot, v60, Espresso, Soğuk Demleme, Syphon, Çekirdek