fbpx

400 TL ve üzeri siparişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!

Colombia Inga Aponte 2150 Washed

220,00 

Floral, şeftali, sütlü çikolata, temiz ve kararlı, bitişte narenciye notaları, washed, colombia inga aponte

Quantity

Güvenli Ödeme

Açıklama

Colombia Inga Aponte 2150 Washed

ORTA KAVRULMUŞ YÖRESEL KAHVE

KAHVE ÇEKİRDEKLERİMİZİN TÜMÜ SERTİFİKALIDIR VE TAZELİĞİNİ KORUMASI AÇISINDAN TÜMÜ HAFTALIK OLARAK KAVRULMAKTADIR.

Tüm kahvelerimizi city (orta) kavurma yapmaktayız. Ancak kahvenizi daha farklı bir kavurma seçeneği ile istiyorsanız lütfen bizim ile iletişime geçiniz.

**Kahvenin tat ve yağ asitlerinin bozulup karbonize olması sonucu kanserojen tepkime göstermemesi için ve orta kavurma tipinde kahvenin tat, aroma ve asiditesinin dengeli olmasından dolayı orta kavurmayı tercih etmekteyiz.

Etiket üzerinde bulunan üretim tarihi kahve çekirdeklerimizin kavrulma tarihidir.

Tavsiye edilen son tüketim tarihi üretim tarihinden itibaren 24 aydır ancak kahve çekirdeklerimizin özelliklerini kaybetmemesi adına tavsiye edilen tüketim süresi 1 aydır.

Inga Aponte Colombia‘ nın güney batısında yaşayan bir topluluğun ismidir. Bölgede uzun yıllar boyunca koka ağacı yetiştirilmiş ve en büyük gelir kaynakları kokain olmuştur. Uyuşturucu ile mücadele edilerek koka tarımı engellenmiş ve bölgede yaşayan çifçilerin gelir sağlayabilmesi için yerel yönetim tarafından kahve tarımı desteklenmiştir. Şimdilerde yoğun tadı ve berraklığı ile bilinen caturra türünün yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sadece yüksek bölgelerde yetişen caturra türü ciddi bir potansiyele sahip olmakla birlikte yakın zamanda da kahve sektöründe ciddi bir gelişim gösterecektir. Narino bölgesinin toprağı jeolojik olarak volkanik topraklar ve kül artıklarından oluşmaktadır. Bölgenin coğrafi özellikleri sebebi ile kahve tarımı yapılan diğer bölgelere göre hava sıcaklıkları daha düşüktür. Düşük sıcaklıklarda kahve meyvesinin daha geç olgunlaşmasına sebep olmaktadır. Bu durum da meyvenin şeker oranının daha yüksek olmasına ve bardaktaki kahvenin daha tatlı olmasına sebep olmaktadır. Deniz seviyesinden 2150 m. yükseklikte yetişen bu kahve ismini buradan almıştır. Parabolik ve verandada kurutulan kahveler 30-60 dakikada bir karıştırılarak daha dengeli bir kurutma sağlanmaya çalışılmaktadır. 86,00 tadım puanı ile siz kahve severlere çok güzel bir içim sunmaktadır.

Çekirdek Türü: Caturra

Tadım Notları: Floral, şeftali, sütlü çikolata, temiz ve kararlı, bitişte narenciye notaları

Yetiştiği İrtifa: 2150 m

Çekirdek boyutu: 17

İşlem: Yıkanmış, elle toplanmış, güneşte kurutulmuş

Asidite: Yüksek asidite, kompleks, pürüzsüz ve kararlı bitiş

Gövde: Dolgun

İçim – Sertlik: Orta

Bölge: Narino

Ek bilgi

GRAMAJ

250, 500, 1000

ÖĞÜTME DERECESİ

French Press, Chemex, Metal Filtre, Kağıt Filtre, Aeropress, Moka Pot, v60, Espresso, Soğuk Demleme, Syphon, Çekirdek