Açıklama

Burundi Ngozi Rugabo

ORTA KAVRULMUŞ YÖRESEL KAHVE

KAHVE ÇEKİRDEKLERİMİZİN TÜMÜ SERTİFİKALIDIR VE TAZELİĞİNİ KORUMASI AÇISINDAN TÜMÜ HAFTALIK OLARAK KAVRULMAKTADIR.

Tüm kahvelerimizi city (orta) kavurma yapmaktayız. Ancak kahvenizi daha farklı bir kavurma seçeneği ile istiyorsanız lütfen bizim ile iletişime geçiniz.

** Kahvenin tat ve yağ asitlerinin bozulup karbonize olması sonucu kanserojen tepkime göstermemesi için ve orta kavurma tipinde kahvenin tat, aroma ve asiditesinin dengeli olmasından dolayı orta kavurmayı tercih etmekteyiz.

Etiket üzerinde bulunan üretim tarihi kahve çekirdeklerimizin kavrulma tarihidir.

Tavsiye Edilen Son Tüketim tarihi üretim tarihinden itibaren 24 aydır ancak kahve çekirdeklerimizin özelliklerini kaybetmemesi adına tavsiye edilen tüketim süresi 1 aydır.

Rugabo yıkama istasyonu 1980’lerde Dünya Bankası yardımlarıyla inşa edilmiştir. Rugabo kelimesi Burundi ulusal dilinde güçlü adam anlamına gelmektedir. Bu istasyon yüksek kalitede Arabica üreten köklü bir geçmişe sahiptir. Ngozi bölgesindeki yıkama istasyonu Sogestal tarafından yönetilmektedir.

Rugabo tam yıkanmış arabikaların üretiminde zamk sökücüsüz Mckinnon küspe makineleri kullanılmaktadır. Çekirdeklerin etlerinden ayrılması sonrası fermantasyon aşamasına geçilir. Hava şartlarına bağlı olarak 12 saatlik ıslak fermantasyon ya da 24 saatlik kuru fermantasyon tercih edilir. Fermantasyondan sonra çekirdekler 12-18 saat aralığında yıkama havuzlarında ıslatılır-yıkanır. Daha sonra ıslak haldeki parşömenler nem seviyeleri %11’e ulaşıncaya dek Afrika tipi yükseltilmiş kurutma yataklarında güneş altında kurumaya bırakılır.

İdeal nem dengesine ulaşan parşömenlerdeki bozuk taneler saklama depolarına taşınmadan evvel el ile ayıklanır., Sonrasında Sivca‘ da bulunan özel kuru öğütmeli depolara taşınırlar. Burada yeşil çekirdeklerdeki kusurlu taneler el ile özenle ayıklanır.

Son olarak ARFIC (Burundi Kahve Düzenleme Enstitüsü) bu kahveleri kalite testlerine tabi tutarak derecelendirir. Kalite testleri sonrası çekirdekler ihracata hazır hale gelir.

Çekirdek Türü: Arabica, Bourbon

Tadım Notları: Karamel, kırmızı meyveler, çiçek, kakao, kuş üzümü notları

Yetiştiği İrtifa: 1650 – 1800 m

Yağmur: 1650 mm

Çekirdek boyutu: 16

İşlem: Tam Yıkanmış, Afrika Yataklarında Kurutulmuş

Asidite: Yüksek

Gövde: Orta

Bölge: Ngozi, Rugabo

Ek bilgi

GRAMAJ

1000, 250, 500

ÖĞÜTME DERECESİ

French Press, Chemex, Metal Filtre, Kağıt Filtre, Aeropress, Moka Pot, v60, Espresso, Soğuk Demleme, Syphon, Çekirdek